Dzień dobry!

W jednym z poprzednich wpisów poruszyliśmy temat chmury obliczeniowej – czym chmura w ogóle jest i jakie są jej odmiany, wady i zalety.

Dziś wejdziemy w ten temat nieco głębiej i porozmawiamy o najczęściej wykorzystywanych modelach korzystania z chmury. Wiemy już, że ogólna zasada jej działania polega na wynajęciu wirtualnego komputera, z którym łączymy się za pośrednictwem sieci. Wiemy też, że możemy w łatwy sposób zmieniać dostępne dla nas zasoby, w zależności od tego, jak wiele mocy obliczeniowej w danej chwili potrzebujemy.

Właśnie – zasoby. Co tak naprawdę możemy wykorzystywać, decydując się na umieszczenie naszych systemów w chmurze? Odpowiedzią są nasze tytułowe trzy aaS-y: IaaS, PaaS i SaaS. Co te określenia oznaczają?

Zanim jednak przejdziemy do sedna, musimy zrobić mały kroczek w tył i zająć się chyba najstarszym i najprostszym modelem korzystania z usługi, którą moglibyśmy nazwać usługą chmurową – mowa tu o kolokacji. W praktyce kolokacja polega na tym, że zewnętrzny dostawca udostępnia nam swoją serwerownię, w której możemy zainstalować należące do nas serwery. Czasem tego typu usługi nazywa się też hotelingiem, bo przypomina to trochę rezerwację pokoju w hotelu – wynajmujemy bowiem miejsce, w którym możemy się zatrzymać. Tak samo jest z kolokacją – wynajmujemy przestrzeń dla serwera, ale sam serwer musimy sobie zorganizować sami, bo nie jest on dostarczany przez naszego usługodawcę. Jakie korzyści daje nam takie rozwiązanie?


Obieg dokumentów, Automatyzacja procesów biznesowych, Optymalizacja procesów biznesowych, Portal pracowniczy, Elektroniczny obieg dokumentów, WEBCON BPS

Po pierwsze – uruchomienie profesjonalnej serwerowni jest zwyczajnie drogie. Serwery są głośne, więc raczej nie będą mogły być w tym samym pomieszczeniu co pracownicy, grzeją się a co za tym idzie potrzebują wydajnej klimatyzacji, niezbędne jest też zasilanie zabezpieczone np. przed utratą prądu czy przepięciem w sieci. Konieczne jest też zastosowanie specjalistycznych systemów gaśniczych – wyobrażacie sobie gaszenie pożaru komputerów, które zawierają wszystkie najważniejsze dane Waszej firmy przy pomocy wody? Na samą myśl o tym można dostać gęsiej skórki! Gdyby zatem serwerownia miała funkcjonować w siedzibie naszego biura, musielibyśmy zainwestować naprawdę spore pieniądze w jej odpowiednie wyposażenie i zabezpieczenie.

Po drugie – możemy w ten sposób dodatkowo zabezpieczyć ważne dane, paradoksalnie właśnie dzięki temu, że są umieszczone poza naszym biurem. Profesjonalne serwerownie posiadają świetne zabezpieczenia przeciwko włamaniom, utracie prądu czy pożarom. Dla nas to bardzo istotne, szczególnie, jeśli na poważnie podchodzimy do tworzenia kopii zapasowych i trzymamy się przy tym zasady 3-2-1, czyli posiadamy trzy kopie danych (jedną roboczą i dwie zapasowe), trzymamy je na co najmniej 2 różnych nośnikach, z czego jedną kopię – poza naszą siedzibą. Dzięki temu nawet w przypadku tak ekstremalnych zjawisk jak pożar czy powódź, mamy dużą szansę na to, że nasze dane bezpiecznie przetrwają.

Skoro zatem pierwszym stopniem w usługach chmurowych jest kolokacja, wejdźmy odrobinę wyżej i zajmijmy się modelem IaaS – naszym pierwszym, tytułowym aaS-em.

Skrót IaaS jest rozwijany jako Infrastructure as a Service, czyli Infrastruktura jako Usługa. W ramach takiego modelu do naszej wynajętej serwerowni znanej z modelu kolokacji dodajemy kolejną warstwę, czyli wirtualną maszynę o określonych parametrach. Co istotne – maszyna ta nie posiada zazwyczaj zainstalowanego żadnego systemu operacyjnego ani innych programów – jest to tylko i wyłącznie wirtualny komputer. Nasz dostawca jest odpowiedzialny za sprzęt, jego utrzymanie, zabezpieczenie i konserwację (oraz oczywiście podłączenie do Internetu), a my wykupujemy usługę dostępu do tak przygotowanej infrastruktury, płacąc za faktyczne jej wykorzystanie. Porównajmy to do budowy domu – model IaaS możemy sobie wyobrazić jako przypadek, kiedy mamy do dyspozycji działkę, ale o projekt, fundamenty i samą budowę a potem – utrzymanie naszego budynku musimy zatroszczyć się sami.


Obieg dokumentów, Automatyzacja procesów biznesowych, Optymalizacja procesów biznesowych, Portal pracowniczy, Elektroniczny obieg dokumentów, WEBCON BPS

W tym modelu możemy również dostarczyć usługodawcy należące do nas oprogramowanie, które zostanie umieszczone na wynajętych serwerach. Same serwery będą natomiast ciągle umieszczone poza naszą siedzibą. Jest to ogromnie ważne w kontekście bezpieczeństwa danych – ponieważ jak już wiecie, chmura składa się z rozmieszczonej na całym świecie sieci połączonych urządzeń, eliminujemy w tym przypadku coś, co nazywamy pojedynczym punktem awarii – jeśli nasze dane byłyby zapisane na tylko jednym serwerze, w przypadku jego awarii lub zniszczenia dysku twardego odzyskanie danych może stanowić bardzo poważny problem. Dzięki chmurze zmniejszamy płynące z tego zagrożenie.


Kolejny poziom wyżej znajduje się model PaaS, czyli Platform as a Service (platforma jako usługa). W tym przypadku, poza serwerownią i sprzętem – dostawca udostępnia nam również całą platformę, czyli pakiet oprogramowania umożliwiający realizację konkretnych zadań. Może to być na przykład środowisko złożone z serwera aplikacji i bazy danych, na którym możemy zainstalować i uruchomić nasz system elektronicznego obiegu danych, czy tak naprawdę – jakikolwiek inny.


Obieg dokumentów, Automatyzacja procesów biznesowych, Optymalizacja procesów biznesowych, Portal pracowniczy, Elektroniczny obieg dokumentów, WEBCON BPS

Zapytacie – jakie korzyści niesie taki model? Przede wszystkim – jako użytkownicy możemy skupić się na rozwoju lub korzystaniu z oprogramowania, które umieściliśmy w chmurze, bez konieczności pilnowania infrastruktury, aktualizacji czy zabezpieczeń – to wszystko pozostaje w zakresie obowiązków dostawcy usługi. My dostajemy do dyspozycji gotową podstawę, na której możemy budować rozwiązania zgodne z naszymi aktualnymi potrzebami. Porównując to do przykładu naszej budowy – w tym przypadku działka, którą dysponujemy jest już uzbrojona, mamy podciągnięte media, fundamenty są przygotowane zgodnie z naszymi założeniami a na naszej głowie zostaje zbudowanie domu takiego, jaki sobie wymarzyliśmy.

Przykładem platformy PaaS jest jedna z szerokiej palety usług Microsoft Azure. Możemy tutaj na przykład wynająć wirtualny serwer wraz z kompletem narzędzi niezbędnych do tworzenia własnych aplikacji, po czym, w zależności od bieżących potrzeb, zwiększać lub zmniejszać jego zasoby.


Na samej górze naszej drabinki znajduje się model SaaS. Skrót ten oznacza Oprogramowanie jako Usługę (Software as a Service). Tutaj do naszej dyspozycji oddawany jest gotowy, działający system za dostęp do którego płacimy, zazwyczaj w formie miesięcznego abonamentu (subskrypcji). Pewnie nawet nie zdajecie sobie sprawy, z jak wielu tego typu rozwiązań korzystacie na co dzień 😊 Przykłady? Proszę bardzo: Dropbox, Microsoft 365, a nawet… Spotify czy Netflix!


Obieg dokumentów, Automatyzacja procesów biznesowych, Optymalizacja procesów biznesowych, Portal pracowniczy, Elektroniczny obieg dokumentów, WEBCON BPS

Tak – to wszystko wykorzystywane na co dzień rozwiązania SaaS. Model ten jest znacznie szerzej wykorzystywany w przypadku rozwiązań dla biznesu i coraz więcej producentów oprogramowania wprowadza model subskrypcyjny zamiast (lub równolegle do) oferowanej wcześniej sprzedaży licencji. Oto kilka przykładów takich rozwiązań: CRM Salesforce, Komunikator Slack, Aplikacje pakietu Adobe Creative Cloud czy też wykorzystywany do projektowania CAD 3D system Autodesk Fusion 360.


Obieg dokumentów, Automatyzacja procesów biznesowych, Optymalizacja procesów biznesowych, Portal pracowniczy, Elektroniczny obieg dokumentów, WEBCON BPS

W tym modelu nie interesuje już nas tak naprawdę nic z wymienianych wcześniej elementów, niezbędnych do uruchomieniem oprogramowania – nasz dostawca dba o serwerownię, same serwery, zabezpieczenia, backupy, aktualizacje, utrzymanie i prawidłowe działanie rozwiązania. My, jako użytkownicy, dostajemy zazwyczaj dane dostępowe których używamy, aby zalogować się do usługi… i to wszystko. Musimy się tylko zalogować (zazwyczaj poprzez przeglądarkę internetową lub dedykowaną aplikację) i możemy pracować, słuchać muzyki czy oglądać ulubione filmy dokumentalne – w zależności od tego, z jakiej usługi korzystamy.

Wracając do naszego budowlanego porównania – SaaS możemy skojarzyć jako odbiór mieszkania wykończonego “pod klucz” – wystarczy, że wprowadzimy w systemie nasze preferencje (tak jak wnosimy meble do wykończonego mieszkania), i możemy korzystać do woli.


Obieg dokumentów, Automatyzacja procesów biznesowych, Optymalizacja procesów biznesowych, Portal pracowniczy, Elektroniczny obieg dokumentów, WEBCON BPS

Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy, łączy je wszystkie kilka cech wspólnych. W każdym przypadku nasze rozwiązanie może być łatwo skalowane (czy to przez zwiększenie mocy przerobowej serwera, czy przez uruchomienie dodatkowych kont dla użytkowników aplikacji), nie musimy też kupować licencji na oprogramowanie, aby z niego korzystać – zamiast tego, są one nam wynajmowane w ramach miesięcznej opłaty. W wielu przypadkach nie ma też konieczności wykupywania dłuższych subskrypcji – możemy zrezygnować z korzystania z danego systemu praktycznie z dnia na dzień. Oczywiście – jak w przypadku niemal każdej usługi abonamentowej – dostawcy będą kusić nas niższym kosztem w przypadku zdecydowania się na dłuższą umowę, ale zazwyczaj nie jest ona obowiązkowa ani konieczna.


Tym samym dotarliśmy do końca naszego kolejnego wpisu. Jak zawsze – jeśli chcielibyście przeczytać więcej o czymś konkretnym, potrzebujecie dodatkowych informacji lub też jest jakiś temat, który szczególnie Was interesuje – zapraszamy do kontaktu, postaramy się Wam pomóc.

Tymczasem – dziękujemy że jesteście z nami i już teraz zapraszamy do lektury naszych kolejnych notek. Do zobaczenia!


Poznaj świat WEBCON BPS z

Obieg dokumentów, Automatyzacja procesów biznesowych, Optymalizacja procesów biznesowych, Portal pracowniczy, Elektroniczny obieg dokumentów, WEBCON BPS

Poznaj świat WEBCON BPS z

Obieg dokumentów, Automatyzacja procesów biznesowych, Optymalizacja procesów biznesowych, Portal pracowniczy, Elektroniczny obieg dokumentów, WEBCON BPS

Udostępnij artykuł