Witajcie!

Czy wiedzieliście, że określenie “chmura obliczeniowa” wzięło się od… rysunku?

Tym pytaniem rozpoczniemy pierwszy z dwóch artykułów dotyczących chmury obliczeniowej właśnie. W pierwszej części skupimy się na tym, czym w ogóle jest chmura, jaka jest różnica pomiędzy nią a modelem on-premise, porównamy także chmurę prywatną i publiczną. W drugiej części natomiast omówimy szerzej modele działania chmury – dowiecie się między innymi co to takiego SaaS, PaaS i Iaas.

Zanim kontynuujecie lekturę, gorąco zachęcamy do przeczytania naszego poprzedniego wpisu o serwerach – będziemy bowiem wielokrotnie posługiwać się pojęciami, które zostały tam omówione.

Sama koncepcja chmury wywodzi się z połączenia dwóch metod przetwarzania danych: grid computingu i utility computingu. Grid computing oparta jest na przetwarzaniu równoległym danych, czyli obsługiwaniu ich przez klaster (czyli tzw. grid), złożony z wielu komputerów (więcej na temat klastrów przeczytacie w jednym z naszych poprzednich wpisów). W efekcie moc obliczeniowa wszystkich komputerów klastra sumuje się i otrzymujemy jedną strukturę o bardzo wysokiej wydajności i stabilności działania. Utility computing natomiast bazuje na wirtualizacji i agregowaniu dostępnej mocy obliczeniowej w tzw. pule (pools). Przypomnijcie sobie informacje na temat wirtualizerów, które omawialiśmy w naszej poprzedniej notce – to właśnie ten mechanizm jest wykorzystywany.

Wyobraźmy sobie zatem, że mamy do dyspozycji potężny klaster komputerów, czyli “zbiornik” mocy obliczeniowej z którego możemy “zarezerwować” i wykorzystać dowolny fragment, w zależności od naszych potrzeb poprzez uruchomienie wirtualnego serwera o określonej wydajności. Tak jak przy pomocy kranu regulujemy strumień wody, tak tutaj możemy regulować strumień, ale danych 🙂 Przestaje nas w tej chwili w ogóle interesować konfigurowanie fizycznego serwera – to, ile potrzebuje procesorów, pamięci czy pojemności dysków, aby spełnić nasze wymagania, bo w prosty sposób możemy dobrać parametry maszyny wirtualnej przez wynajęcie odpowiednio większego lub mniejszego “pakietu” mocy obliczeniowej naszego zbiornika. Ten wirtualny zbiornik – to właśnie chmura.


Obieg dokumentów, Automatyzacja procesów biznesowych, Optymalizacja procesów biznesowych, Portal pracowniczy, Elektroniczny obieg dokumentów, WEBCON BPS

Chmura jest w pewnym sensie dokładnym przeciwieństwem modelu on-premise. On-premise (czy też inaczej – on site) oznacza dosłownie “na miejscu” i w przypadku informatyki oznacza posiadanie własnych serwerów, znajdujących się wewnątrz naszej sieci firmowej, do których tylko my mamy dostęp. Odwrotnie niż w przypadku chmury, model on-premise opiera się w znacznej większości na fizycznych serwerach, z których każdy ma przypisane konkretne zadania. Oczywiście – mogą też pojawić się serwery z zainstalowanym wirtualizerem, które będą hostami dla kilku wirtualnych maszyn. Najistotniejsze jest tu jednak nadal to, że fizycznie znajdują się one w naszym posiadaniu.

W przypadku chmury – korzystamy tylko z dostarczonej przez nią mocy obliczeniowej. Nie posiadamy serwera (jako fizycznej maszyny), a jedynie dostęp do wirtualnego środowiska o określonych parametrach. Ponieważ nie ograniczają nas parametry elementów z których zbudowany jest serwer, możemy bardzo łatwo zmieniać jego konfigurację w zależności od naszych potrzeb. Jeśli potrzebujemy więcej przestrzeni dyskowej – proszę bardzo, kilkoma kliknięciami zwiększamy pojemność wirtualnego dysku. Mocniejszy procesor? Nie ma problemu, zmieniamy tylko kolejne ustawienie, bez konieczności instalacji kolejnych fizycznych “klocków” w komputerze. W ten sposób doszliśmy do tego, co jest największą zaletą i korzyścią płynącą z korzystania z chmury – łatwość skalowania i dostosowania parametrów infrastruktury do naszych aktualnych potrzeb. Świetnie sprawdza się to w przypadku mniejszych firm – koszt wynajęcia serwera w chmurze jest znacznie mniejszy niż zakup, utrzymanie i zabezpieczenie własnej serwerowni. Podobnie w przypadku, kiedy nasza organizacja szybko się rozwija – wtedy również jest to idealne rozwiązanie, szczególnie, że koszt korzystania z takiego rozwiązania również będzie rósł proporcjonalnie do wykorzystywanych przez nas zasobów.

Przejdźmy zatem do kolejnej kwestii, i zastanówmy się nad tym, co to takiego chmura publiczna i prywatna i czym się od siebie różnią?

Chmura publiczna – jak sama nazwa wskazuje – jest dostępna publicznie. Każdy użytkownik Internetu, czy to osoba prywatna czy przedsiębiorca, może skorzystać z jej zasobów. Przykładem chmury publicznej są takie usługi jak Microsoft Azure czy Amazon Web Services. Inne przykłady? Choćby usługa Dropbox, czyli wirtualny magazyn danych. Jeżeli posiadacie stronę w takich serwisach jak Wix czy Squarespace – to również są usługi chmurowe.


Obieg dokumentów, Automatyzacja procesów biznesowych, Optymalizacja procesów biznesowych, Portal pracowniczy, Elektroniczny obieg dokumentów, WEBCON BPS

Czy zatem należy się bać tego, że nasze dane są gdzieś “w Świecie”, poza naszym zasięgiem? Czy na pewno są bezpieczne? Jak zawsze – każdy medal ma dwie strony. Posiadając rozwiązania w chmurze, może być nieco trudniej niż w przypadku własnej infrastruktury wprowadzić w życie niektóre rozporządzenia prawne dotyczące przechowywania danych (np. RODO czy rozporządzenia KNF). Z drugiej strony jednak – mamy gwarancję świetnych zabezpieczeń przed włamaniem i utratą danych; chmura publiczna będzie też na pewno bardziej stabilna – korzystamy bowiem z małego wycinka potężnego klastra, rozmieszczonego w wielu lokalizacjach i posiadającego bardzo zaawansowane systemy zabezpieczeń.


Obieg dokumentów, Automatyzacja procesów biznesowych, Optymalizacja procesów biznesowych, Portal pracowniczy, Elektroniczny obieg dokumentów, WEBCON BPS

Co zatem zrobić, kiedy umieszczanie naszych danych w publicznej infrastrukturze po prostu nam nie odpowiada? Jako alternatywę modelu on-premise możemy rozważyć chmurę prywatną. Co to oznacza w praktyce? Nasze wirtualne środowisko, wciąż udostępniane przez zewnętrznego dostawcę, jest dostępne wyłącznie dla nas i odizolowane od innych środowisk. Zazwyczaj w przypadku chmury prywatnej wynajęta, wirtualna infrastruktura serwerowa funkcjonuje wewnątrz naszej sieci firmowej, ale uwaga! Nie oznacza to, że serwery, udostępnione i obsługiwane przez kogoś, będą fizycznie znajdować się w naszej siedzibie. Może to być na przykład centralna serwerownia w siedzibie dużej firmy lub po prostu – dedykowana infrastruktura połączona z siecią biurową tunelem VPN, czyli zaszyfrowanym “kanałem”, przez który mogą przepływać zabezpieczone informacje.


Obieg dokumentów, Automatyzacja procesów biznesowych, Optymalizacja procesów biznesowych, Portal pracowniczy, Elektroniczny obieg dokumentów, WEBCON BPS

Chmura prywatna, dając większe możliwości kontroli samego środowiska, jak i obsługiwanych na nim danych, niesie jednak ze sobą większe koszty, ponieważ udostępniane jest dla nas całe, osobne środowisko o określonych parametrach i musimy za nie zapłacić, niezależnie od stopnia wykorzystania. Jakie jeszcze korzyści niesie nam zatem chmura prywatna? Oddając utrzymanie infrastruktury w ręce zewnętrznego dostawcy nie musimy samodzielnie pilnować naszej infrastruktury – zabezpieczenie przed brakiem napięcia czy włamaniami pozostaje w jego rękach. My płacimy tylko za dostęp do naszej infrastruktury jako usługi.

W ten sposób doszliśmy do określenia IaaS – Infrastructure as a Service, czyli infrastruktura (informatyczna) jako usługa. Co to oznacza i czym rożni się od SaaS i PaaS? O tym dowiecie się w kolejnym wpisie. Do usłyszenia!


Poznaj świat WEBCON BPS z

Obieg dokumentów, Automatyzacja procesów biznesowych, Optymalizacja procesów biznesowych, Portal pracowniczy, Elektroniczny obieg dokumentów, WEBCON BPS

Poznaj świat WEBCON BPS z

Obieg dokumentów, Automatyzacja procesów biznesowych, Optymalizacja procesów biznesowych, Portal pracowniczy, Elektroniczny obieg dokumentów, WEBCON BPS

Udostępnij artykuł